Wystawa szklanych rzeźb Katarzyny Krej i Anny Jury

W dniu 1 czerwca 2024r w ramach tegorocznej 15. edycji INDUSTRIADY w Muzeum Miejskim Sztygarka odbędzie się o godz. 12.00 wernisaż rodzinnej wystawy szklanych rzeźb Katarzyny Krej – mamy i Anny Jury- jej córki.
Kilka słów o mamie.
✍️Katarzyna Krej to niezależna rzeźbiarka i projektantka szkła. Jej prace są inspirowane tym co ludzie manifestują poprzez swój strój oraz tym co noszą głęboko w duszach, ale ukrywają przed światem. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jej prace można było zobaczyć między innymi podczas The Venice Glass Week 2023 we Włoszech, na wystawie pokonkursowej Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego, GlassArt2022 we francuskim Lyon oraz “Glass is Biotiful III” w tym samym roku, w miejscowości Biot, również we Francji. W 2024 roku otrzymała stypendium artystyczne od polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą.
Kilka słów o córce.
✍️Anna Jura już od trzech lat tworzy swoje „Herbarium”. Zaczyna od rysowania roślin, a następnie uwiecznia je w szkle, aby zwrócić uwagę na znaczenie dostrzegania i ochrony tego, co piękne i delikatne. Otaczająca natura jest dla niej niewyczerpanym źródłem inspiracji. Anna mieszka i tworzy we Wrocławiu. W ostatnich latach otrzymała stypendium Promovere Talenta oraz stypendium artystyczne Prezydenta Wrocławia. Mimo młodego wieku uczestniczy w międzynarodowych wystawach i festiwalach razem z dojrzałymi twórcami. Jej niezwykłe, tworzone z ogromną precyzją kompozycje przyciągają wzrok i nikogo nie zostawiają obojętnym.
Na wystawie pokażemy prace powstałe na przestrzeni ostatnich trzech lat.
Ania Jura pokarze cykl „Herbarium” powstający dzięki stypendium Prezydenta Wrocławia – prace szklane, a także rysunki i grafiki.
Katarzyna Krej zaprezentuje między innymi prace z cyklu „Powstające w płomieniu”, które zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
@katarzynakrej, @anna_jura_art, @szkło i ceramika, @muzeumsztygarka, @arcelormittal, @szlakzabytkówwtechniki, @dąbrowagórnicza