Stała ekspozycja muzealna

Historia co węglem i srebrem pisana, czyli o przemyśle w Zagłębiu Dąbrowskim

Ekspozycjaukazuje dzieje przemysłu hutniczego i górniczego Dąbrowy Górniczej  XIX i XX wieku. Najcenniejszym z zaprezentowanych zabytków jest popiersie inżyniera Franciszka Feliksa Verdie.

Na wystawie znalazły się także unikatowe zabytki wczesnośredniowiecznej techniki oraz rekonstrukcja części osady produkcyjnej, w której odbywał się wytop srebra i ołowiu. Najcenniejszym ze znalezisk jest tzw. “skarb hutnika” z XII w. , składający się z ponad tysiąca srebrnych denarów.

12

Jak żył górnik i rolnik na Ziemi Zagłębiowskiej

Dział Etnograficzny prezentuje zabytki związane z rodzimą tradycją i kulturą ludową. Na salach wystawienniczych zobaczmy dawny wystrój domostw, stroje ludowe, narzędzia rolnicze oraz sztukę ludową.

ul

Sala 7 kontynentów

Wystawa podróżnicza pokazuje odległe i nieznane zakątki świata. W otoczeniu bogatych aranżacji plastycznych prezentowane są tutaj eksponaty z Ameryki Południowej, Indii, Azji, Papui Nowej Gwinei, Celebesu i Borneo. Udostępniamy także pamiątki związane z takimi polskimi podróżnikami jak: Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński czy dąbrowianin Tomasz Kowalski.

Geologiczna historia Zagłębia Dąbrowskiego

Wystawa o powstaniu złóż węgla kamiennego to wizualizacja karbońskiego lasu sprzed 300 milionów lat-z wielkimi skrzypami i drzewiastymi paprociami. Na salach poznamy także życie zwierząt z epoki lodowcowej, w tym mamuta włochatego, a także obejrzymy bogatą kolekcję soli kamiennej oraz kamieni szlachetnych.

 

Adam Piwowar-rewolucjonista, mason, geolog

Wielowymiarowa historia życia jednego z pierwszych absolwentów dąbrowskiej ,,Sztygarki”, bogata w liczne podróże, studia w Zurychu i kilkuletnie zesłanie do Archangielskiej Guberni, ściśle związana była z Dąbrową Górniczą. aresztowany i osadzony za działalność konspiracyjną w więzieniu, aż do śmierci w 1939 roku w Dąbrowie Górniczej, życie wybitnego geologa zaskakuje nagłymi, czasem dramatycznymi zwrotami oraz nadzwyczajną aktywnością i pracowitością.