Stała ekspozycja muzealna
Historia co węglem i srebrem pisana, czyli o przemyśle w Zagłębiu Dąbrowskim
Ekspozycjaukazuje dzieje przemysłu hutniczego i górniczego Dąbrowy Górniczej XIX i XX wieku. Najcenniejszym z zaprezentowanych zabytków jest popiersie inżyniera Franciszka Feliksa Verdie.
Na wystawie znalazły się także unikatowe zabytki wczesnośredniowiecznej techniki oraz rekonstrukcja części osady produkcyjnej, w której odbywał się wytop srebra i ołowiu. Najcenniejszym ze znalezisk jest tzw. “skarb hutnika” z XII w. , składający się z ponad tysiąca srebrnych denarów.
![](https://muzeum-dabrowa.pl/wp-content/uploads/2019/07/27-1024x768.jpg)
![12 12](https://muzeum-dabrowa.pl/wp-content/uploads/elementor/thumbs/12-oa6h6ndqmb1h8mdmululkk55w03t0jni8bbfzce87c.jpg)
Jak żył górnik i rolnik na Ziemi Zagłębiowskiej
Dział Etnograficzny prezentuje zabytki związane z rodzimą tradycją i kulturą ludową. Na salach wystawienniczych zobaczmy dawny wystrój domostw, stroje ludowe, narzędzia rolnicze oraz sztukę ludową.
![](https://muzeum-dabrowa.pl/wp-content/uploads/2019/07/10.jpg)
![ul ul](https://muzeum-dabrowa.pl/wp-content/uploads/elementor/thumbs/ul-o8v8lov7ni5wdv8j90dvsydz9wf2ubouspa7u7bk08.jpg)
Sala 7 kontynentów
Wystawa podróżnicza pokazuje odległe i nieznane zakątki świata. W otoczeniu bogatych aranżacji plastycznych prezentowane są tutaj eksponaty z Ameryki Południowej, Indii, Azji, Papui Nowej Gwinei, Celebesu i Borneo. Udostępniamy także pamiątki związane z takimi polskimi podróżnikami jak: Krzysztof Wielicki, Marek Kamiński czy dąbrowianin Tomasz Kowalski.
![](https://muzeum-dabrowa.pl/wp-content/uploads/2019/05/DSC_4211-1024x681.jpg)
![](https://muzeum-dabrowa.pl/wp-content/uploads/2019/07/6.jpg)
Geologiczna historia Zagłębia Dąbrowskiego
Wystawa o powstaniu złóż węgla kamiennego to wizualizacja karbońskiego lasu sprzed 300 milionów lat-z wielkimi skrzypami i drzewiastymi paprociami. Na salach poznamy także życie zwierząt z epoki lodowcowej, w tym mamuta włochatego, a także obejrzymy bogatą kolekcję soli kamiennej oraz kamieni szlachetnych.
![](https://muzeum-dabrowa.pl/wp-content/uploads/2019/07/3.jpg)
![](https://muzeum-dabrowa.pl/wp-content/uploads/2019/07/4.jpg)
Adam Piwowar-rewolucjonista, mason, geolog
Wielowymiarowa historia życia jednego z pierwszych absolwentów dąbrowskiej ,,Sztygarki”, bogata w liczne podróże, studia w Zurychu i kilkuletnie zesłanie do Archangielskiej Guberni, ściśle związana była z Dąbrową Górniczą. aresztowany i osadzony za działalność konspiracyjną w więzieniu, aż do śmierci w 1939 roku w Dąbrowie Górniczej, życie wybitnego geologa zaskakuje nagłymi, czasem dramatycznymi zwrotami oraz nadzwyczajną aktywnością i pracowitością.
![](https://muzeum-dabrowa.pl/wp-content/uploads/2019/07/8-—-kopia.jpg)