Wystawa malarstwa Miry Leonhard

Mira Leonhard – dąbrowska malarka.
Swoją przygodę z malarstwem rozpoczęła w 2007r. Pierwsze próby twórcze rozpoczęła w Pałacu Kultury Zagłębia: K.O. „Helikon” i K.O. „Krąg” prowadzonych przez malarkę Edytę Sobieraj.
Kolejnymi ważnymi nauczycielami byli:
– Romuald Korus kierujący Pracownią Malarstwa Sztalugowego Domu Kultury
w Będzinie.
– Piotr Naliwajko artysta prowadzący zajęcia malarstwa w Domu Kultury Chorzów Batory.
– Czesław Gałużny Grupa Plastyczna „Relacje” w Miejskim Klubie imienia Jana Kiepury w Sosnowcu.
W 2008 roku wstąpiła do Stowarzyszenia Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego, gdzie przez 10 lat uczestniczyła aktywnie w życiu kulturalnym i twórczym. W 2017 roku z grupą artystek z Dąbrowy Górniczej: Henryką Orzeł i Natalią Wasiak zainicjowała i współtworzyła Stowarzyszenie „Grupa Plastyczna Dąbrowa”, gdzie przez cztery lata pełniła funkcję wiceprezesa. W stowarzyszeniu z Członkiem Zarządu Natalią Wasiak opracowała i zrealizowała trzy projekty skierowane do mieszkańców Dąbrowy Górniczej. Zakres działań polegał na prowadzeniu warsztatów edukacyjnych
i promujących sztukę wśród dzieci i dorosłych mieszkańców miasta. Artystka nadal udziela się w stowarzyszeniu poprzez uczestnictwo w organizowanych wystawach oraz imprezach miejskich.
W czerwcu 2016 roku malarka otrzymała list gratulacyjny od Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza a następnie w sierpniu 2016 Akt Gratulacyjny za znaczące osiągnięcia w dziedzinie malarstwa pejzażowego i zaangażowanego ukazującego życie kobiet. W latach 2016-2021 pracowała w świetlicach środowiskowych Fundacji Godne Życie jako wychowawca i instruktor plastyki. W swoim dorobku artystycznym ma 15 wystaw indywidualnych i około 40 wystaw zbiorowych. Od wielu lat jest uczestnikiem ogólnopolskich plenerów malarskich oraz warsztatów pod patronatem Polskiego Komitetu Międzynarodowego Stowarzyszenia Wychowania Przez Sztukę InSEA. Artystka była wyróżniona w konkursach malarskich i otrzymała dwie nagrody dla malarzy nieprofesjonalnych. W międzyczasie zajmowała się tworzeniem biżuterii artystycznej i wykonywała rękodzielnicze wyroby z filcu. Znaczącym elementem dorobku artystycznego było tworzenie ceramiki, co zaowocowało wystawą indywidualną w Muzeum Zagłębia w Będzinie.
Sztuka dla artystów amatorów stanowi pasję wynikającą z potrzeby serca, jest sposobem na realizację marzeń, swojej wizji rzeczywistości a nawet sposobem na życie.
W części artystycznej wystąpią Alicja Kulik oraz Marta Gabryś- Wieczorek
Serdecznie zapraszamy w godzinach otwarcia Muzeum, wystawa do końca października 2023 r. 

Pokaż mniej