Wielka budowa – w 50. rocznicę rozpoczęcia budowy Huty Katowice

Obchody 50. lecia rozpoczęcia budowy Huty Katowice są ważnym wydarzeniem w tegorocznym kalendarzu zarówno dla Miasta Dąbrowa Górnicza, jak i obecnych i byłych pracowników kombinatu metalurgicznego. Twierdzi się nawet, że bez Huty nie byłoby Dąbrowy Górniczej. Były już koncerty, spotkania, wystawy przygotowane we współpracy z Muzeum Miejskim ,,Sztygarka” – w tym ciesząca się dużym zainteresowaniem wystawa ,,Artystyczny kombinat”, która była eksponowana w Pałacu Kultury Zagłębia. Aktualnie o historii powstania kombinatu opowiada ekspozycja ,,objazdowa”: ,,Wielka budowa – w 50. rocznicę rozpoczęcia budowy Huty Katowice”, która gościła niedawno w Centrum Handlowym Pogoria w Dąbrowie Górniczej, a do 21 listopada będzie ją można zobaczyć w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu (Rynek 4). Wystawa planszowa, bogata w zdjęcia z czasów budowy Huty Katowice, stare mapy, czy choćby wypowiedź brygadzisty Jana Buczyńskiego z 15 kwietnia 1972, kiedy to wbijano pierwszą łopatę pod budowę zakładu. Jak wiemy, budowa huty nie ograniczała się tylko do budowy zakładu produkującego stal. Równolegle z wielkimi piecami powstawały osiedla mieszkaniowe dla tysięcy przyszłych hutników i ich rodzin. Wiele z tych osób przyjechało z odległych regionów do pracy w hucie, by już na resztę życia związać swoje losy z Dabrową Górniczą. Sponsorem ekspozycji jest ArcelorMittal Poland. Zachęcamy do obejrzenia wystawy.