Noc Muzeów 2025

„Smaki Zagłębia”
17 maja 2025 | godz. 16:00–00:00

Przeżyj wyjątkową noc pełną historii, kultury, smaków i emocji w trzech muzeach Zagłębia!
Czym jest

Noc muzeów 2025

decor-about3.png

Już 17 maja 2025 roku 16:00 – 00:00 zapraszamy wszystkich miłośników kultury, tradycji i niezapomnianych wrażeń na wyjątkową Noc Muzeów, która przeniesie nas w świat fascynujących historii, niezwykłych smaków i pasjonujących prelekcji. To wydarzenie, będące prawdziwą ucztą dla zmysłów, stanowi doskonałą okazję, aby na własne oczy przekonać się, jak współczesne muzea potrafią łączyć nowoczesność z tradycją, a wiedzę z emocjami. Już od pierwszych chwil goście zostaną przywitani ciepłą, rodzinną atmosferą, która rozbudzi ciekawość i zachęci do wspólnego odkrywania tajemnic naszego regionu. W trakcie wieczoru będzie można na własnej skórze doświadczyć niezliczonych atrakcji, które przygotowaliśmy z myślą o każdej grupie odbiorców – zarówno tych najmłodszych, jak i dorosłych, którzy pragną zanurzyć się w świat kultury i sztuki.

DSC_2527A-1024x684
decor-block-1.png
Noc Muzeów

Co na Was czeka?

W sercu tego wyjątkowego wydarzenia znajdą Państwo unikalny konkurs, w ramach którego dąbrowskie Koła Gospodyń zdradzą nam swoje tradycyjne receptury na zupy a jury będą widzowie. Goście będą mieli niepowtarzalną okazję spróbować potraw przygotowywanych na żywo przez mistrzynie kuchni, a sam konkurs stanie się areną rywalizacji, która łączy w sobie ducha tradycji, pasji i lokalnej społeczności. Każdy uczestnik będzie mógł zagłosować na zupę, która mu najbardziej smakowała, a suma głosów złoży się na wyłonienie zwycięzcy. To nie tylko uczta smaków, ale także prawdziwy spektakl, który z pewnością przyciągnie uwagę wszystkich miłośników kulinariów.

Godzina
16:00 start konkursu 
18:00 rozstrzygnięcie 

Posmakuj i wybierz najlepszą zupę!

decor-block-1.png
wystawa

„Smaczki i zapachy PRL-u. Karykatura z lat 1944-1989”.

Ta starannie przygotowana ekspozycja, zlokalizowana w przestronnym budynku muzeum, prezentuje kolekcję karykatury z czasów Polski Ludowej. Na wystawę składają się rysunki stworzone przez wybitnych artystów tych czasów, m.in. E. Lipińskiego, R. Szaybo, J. Lenicy, J. Sawki, A. Mleczki, A. Czeczota, A. Dudzińskiego. Dla Państwa przedstawimy karykatury z bloków tematycznych pt. „Smak mięsa i zapach innych niedoborów” oraz „Smak alkoholu i zapach gastronomii” ale nie zabraknie też obrazów przedstawiających absurdy PRL z innych sfer życia. Wystawa jest wypożyczona z Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Godzina
16:15 

kon
decor-block-1.png
Noc Muzeów

Warsztaty sensoryczne

Nie sposób nie wspomnieć również o części, która stanowi prawdziwą ucztę dla wszystkich zmysłów – warsztatach, podczas których doświadczanie smaków stanie się niepowtarzalną przygodą. Będą to zajęcia z elementami sensoplastyki, gdzie za pomocą dotyku, wzroku i innych zmysłów stworzą własne, unikatowe pamiątki. Warsztaty te obejmą m.in. tworzenie dywanu sensorycznego, który nie tylko wprowadzi w świat fascynujących doznań dotykowych, ale również pobudzi wyobraźnię oraz kreatywność uczestników. Dodatkowo, poprzez aktywność w ramach koła smaków, goście będą mieli możliwość eksperymentowania z różnorodnymi aromatami oraz konsystencjami, co z pewnością zaowocuje nowymi, niezapomnianymi odkryciami. Ta część programu, łącząca elementy edukacyjne z artystycznymi, ma na celu udowodnienie, że kultura to nie tylko wiedza i historia, ale przede wszystkim żywe doświadczenie, które angażuje wszystkie zmysły i pobudza do refleksji nad otaczającym nas światem.

Godzniy Warsztatów
16.30 – 17.00
17.15 – 17.45
18.00 – 18.30
18.45 – 19.15

decor-block-1.png
warsztaty kulinarne

Między żurem a barszem. Historia pracy na talerzu"

Wieczór wzbogacą również inspirujące warsztaty gastronomiczne, prowadzone przez Michała Rabsztyna, dąbrowskiego gastronoma. Jego wystąpienie, nacechowane pasją oraz głębokim zrozumieniem tematyki kulturowej, otworzy przed uczestnikami nowe horyzonty i pozwoli lepiej zrozumieć, jak sztuka i tradycja wpływają na kształtowanie naszej tożsamości. Warsztaty przewidują ograniczone uczestnictwo widowni.

Godzina
18.15 

decor-block-1.png
Noc Muzeów

Prelekcja Jasiek Kuroń

W trakcie wieczoru atmosfera będzie dodatkowo podgrzewana dzięki prelekcji wybitnego myśliciela, Jaśka Kuronia, którego refleksje nad historią, kulturą i społecznymi przemianami z pewnością skłonią do głębszych przemyśleń i inspirujących dyskusji. Jego wystąpienie stanowić będzie nie tylko swoisty powrót do wartości, które budują naszą tożsamość, ale także szansę na poznanie nowych perspektyw oraz refleksję nad kondycją współczesnego społeczeństwa.

Godzina
20:00 

decor-block-1.png
Pierwsza

Wspólna Noc Muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów po raz pierwszy połączy w działaniach zagłębiowskie placówki muzealne, czyli Muzeum Miejskie “Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu. Placówki te wspólnie zdecydowały się na wątek przewodni czyli “Smaki Zagłębia’ co pozwala ruszyć w stronę zarówno doznań kulinarnych jak i artystycznych. Elementem łączącym wszystkie placówki będzie skierowana do dzieci gra „Ignacy Patelnia tropi zagłębiowskie smaki”, w ramach której odwiedzić trzeba będzie wszystkie trzy Muzea. Dla komfortu zwiedzających, pomiędzy Muzami zostanie uruchomiony specjalny, bezpłatny autobus, kursujący w godzinach trwania wydarzenia.

Międzymuzealny autobus: Dzięki współpracy z PKM Sosnowiec uruchomiona zostanie darmowa linia autobusowa, która połączy wszystkie uczestniczące muzea oraz Izbę Tradycji Komunikacji w Będzinie. Tam będzie można zobaczyć eksponaty związane z historią transportu – umundurowanie, dokumenty, bilety oraz zabytkowe pojazdy.​ Pełny rozkład jazdy:

17:00 – Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej
17:20 – Muzeum Zagłębia w Będzinie (Zamek)
17:40 – Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
17:55 – Izba Tradycji Komunikacji Miejskiej PKM w Będzinie
18:10 – Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej
18:30 – Muzeum Zagłębia w Będzinie (Zamek)
18:50 – Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
19:05 – Izba Tradycji Komunikacji Miejskiej PKM w Będzinie
19:20 – Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej
19:40 – Muzeum Zagłębia w Będzinie (Zamek)
20:00 – Teatr Zagłębia w Sosnowcu (odjazd z Teatru o godz. 20:15)
20:30 – Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
20:45 – Izba Tradycji Komunikacji Miejskiej PKM w Będzinie
21:00 – Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej
21:20 – Muzeum Zagłębia w Będzinie (Zamek)
21:40 – Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
21:55 –Izba Tradycji Komunikacji Miejskiej PKM w Będzinie

Info

Informacje organizacyjne

  • Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

  • 16.00 początek imprezy, start konkursu gastronomicznego, start warsztatów sensorycznych

  • 16.15 otwarcie wystawy „Smaczki i zapachy PRLu. Karykatura z lat 1944-1989r.”

  • 16.30 warsztaty z elementami sensoplastyki „Doświadczanie smaków wszystkimi zmysłami”

  • 18.00 ogłoszenie wyników konkursu gastronomicznego

  • 18.15 warsztaty kulinarne „Między żurem a barszem. Historia pracy na talerzu” – Michał Rabsztyn

  • 20.00 prelekcja „Historia kuchni polskiej ze szczególnym uwzględnieniem regionalizmów” – Jan Kuroń

Muzeum Sztygarka

41-300 Dąbrowa Górnicza
ul. Legionów Polskich 69

Kontakt

mstefaniak@muzeum-dabrowa.pl
(32) 262 36 95 wew. 114

Godziny wydarzenia

16:00-00:00

Serdecznie zapraszamy

do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu, które już od dziesięcioleci stanowi ważny punkt w kalendarzu kulturalnym naszego regionu. Niech 17 maja 2025 roku stanie się dniem, w którym wspólnie odkryjemy piękno i bogactwo naszej kultury, a każda chwila spędzona w muzeum przyniesie nowe, fascynujące doświadczenia. Czekamy na Państwa z otwartymi ramionami, gotowi podzielić się pasją do historii, smakiem tradycji i siłą wspólnoty, która buduje fundamenty naszej tożsamości. Przyjdźcie i przekonajcie się, jak niezwykła może być noc muzeów – noc pełna inspiracji, emocji i niezapomnianych doznań, która na zawsze pozostanie w pamięci każdego, kto zdecyduje się uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Uwaga! Dnia 08.06.2025 Kopalnia Ćwiczebna oraz Muzeum Miejskie Jest NIECZYNNE! Za utrudnienia przepraszamy.