INDUSTRIADA 2022 „Po szychcie czas na fajrant”

Kopalnia po szychcie – zwiedzanie Kopalni Ćwiczebnej „Sztygarka” -9.00-20.00

Wycieczka po Kopalni Ćwiczebnej nieco odbiegającą od standardowego oprowadzania turystów przez przewodnika po trasie podziemnej. Przewodnikami będą emerytowani górnicy kopalń zagłębiowskich, którzy przybliżą zwiedzającym zakazy, nakazy i zasady pracy górnika w kopalni, opowiedzą o życiu górnika w pracy i poza kopalnią, a wszystko będzie okraszone ciekawymi wspomnieniami i anegdotami.

Prosimy o obowiązkowe zabranie okrycia wierzchniego i pełnych butów. Brak odpowiedniego stroju może skutkować anulowaniem rezerwacji/wejścia/biletu.)
Rezerwacja i odbiór biletów wejściowych na Kopalnie Ćwiczebna w gmachu Muzeum Miejskiego “Sztygarka” przy ul. Legionów Polskich 69.

    2.  Zwiedzanie Muzeum Miejskiego „Sztygarka” – wystawa „Górnik po szychcie na przestrzeni czasów”,

Wystawa będzie prezentowała wytwory artystyczne wykonane przez amatorów, również górników. Zaprezentowane zostaną głównie dzieła malarskie zaliczane to tzw. sztuki naiwnej oraz rzeźby w węglu często wykonywane przez górników w czasie wolnym. Ekspozycja będzie przedstawiać miedzy innymi prace Grupy Janowskiej.

   3.Warsztaty i demonstracja gotowania potraw regionalnych – 11.00-13.00

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Dąbrowie Górniczej (klasa gastronomiczna) pod opieką nauczyciela przygotowują przykładowe potrawy tradycyjnej kuchni zagłębiowskiej, które następnie będą degustowane przez uczestników imprezy. W trakcie imprezy autorzy potraw na bieżąco będą opowiadać o przygotowywanych potrawach.

 4.Warsztaty „Czarne mydło” – zajęcia otwarte z robienia mydełek węglowych – 10.00, 12.00, 14.00, 16.00

W trakcie warsztatów uczestnicy (głównie dzieci) wykonują pod opieką pracownika Muzeum ekologiczną masę mydlaną glicerynową z dodatkiem olejków zapachowych, ziół i węgla aktywnego, która następnie zastyga w przygotowanych formach. Własnoręcznie wykonane mydełka uczestnicy zajęć zabierają jako pamiątkę.

  • Poczęstunek Zagłębiowską zalewajką – 15.00-16.00

Zalewajka to sztandarowa zupa Zagłębia Dąbrowskiego, kiedyś podstawowy składnik menu rodziny górniczej, spożywana do dziś w wielu odmianach.

  • Występ Orkiestry Dętej z Dąbrowy Górniczej- 16.00-17.00

Orkiestra dęta w strojach górniczych wykona klasyczny zestaw utworów marszowych, granych kiedyś w czasie uroczystości i parad górniczych w Dąbrowie Górniczej.

  • Stoisko Stowarzyszenia Inżynierów i Techników przemysłu hutniczego oddział w Dąbrowie Górniczej’- 10.00-16.00

Prezentacja zakresu działalności Stowarzyszenia oraz specjalistycznych wydawnictw naukowo-technicznych z branży hutniczej.

  • INDUSTRIALNE spotkania z techniką wojskową – Park Historyczno-Militarny “REDUTA” – 9.00-21.00

Serdecznie zapraszamy!