„3 x 15” czyli przemysłowa i hutnicza łąka po latach odkrywana w malarstwie, grafice, fotografii

Zapraszamy do zwiedzania wystawy, „3 x 15” czyli przemysłowa i hutnicza łąka po latach odkrywana w malarstwie, grafice, fotografii

Wernisaż wystawy odbędzie się 1 czerwca o godz. 12.00 w ramach „INDUSTRIADY 2024” –  15 LAT RAZEM

Na wystawie zgromadzono w sumie 45 obrazów, grafik oraz fotografii inspirowanych industrią regionu, pochodzących z lat 70. XX wieku oraz współczesnych. Są to prace będące własnością Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, na co dzień nie eksponowane, ale także wypożyczone m.in. z Huty Bankowej, Huty „Katowice”, z zasobów Muzeum Zagłębia w Będzinie oraz od Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego  w Dąbrowie Górniczej.

Zaprezentowano m.in. oryginalne rysunki Józefa Ryszkiewicza, pochodzące ze zbiorów Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, datowane na 1888 rok. Są to jedne z najstarszych prac na wystawie, a ciekawostkę stanowi fakt, że były one reprodukowane w Tygodniku Ilustrowanym  z 1888 r.  Ekspozycja na nowo odkrywana w nowej odsłonie dziedzictwo poprzemysłowe, niemal zapomniane, stworzone zwykle na przemysłowych plenerach przez znanych i cenionych obecnie twórców, m. in. przez członków fenomenu artystycznego regionu – „Grupy Zagłębie”, których przez lata inspirował przemysłowy klimat Zagłębia Dąbrowskiego. Nie zabraknie odkrytych w ostatnim czasie fotografii, zachowanych jedynie na kliszach, których nie zdążono przed laty wywołać, a które obecnie mają zarówno walor poznawczy, jak i artystyczny. To nowa odsłona sztuki w współbrzmiąca z miejscowym krajobrazem poprzemysłowej scenerii.

Wystawa będzie udostępniana zwiedzającym od 1 czerwca do 1 września 2024 r.

 

Poniższe rysunki i drzeworyt autorstwa Wacława Pileckiego oraz linoryt Eugeniusza Chmiela pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

ZAPRASZAMY!