10 z Huty Bankowej

12 czerwca 1942 roku , na placu miejskim, przy parku w Dąbrowie Górniczej, w obecności przymusowo sprowadzonych 70 robotników z Huty „Bankowej” i okolicznej ludności powieszono 10 pracowników huty. Oskarżono ich o sabotaż i współpracę z ruchem oporu. W związku z rocznicą tych wydarzeń, w dniu dzisiejszym, odbyły się uroczystości przypominające te wydarzenia. Udział w nich wzięli min.: Przewodnicząca Rady Miasta Dąbrowa Górnicza Agnieszka PASTERNAK, Zastępca Prezydenta Miasta Dąbrowa Górnicza Damian Rutkowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. marki miasta, kultury i sportu Michał Syska, Dyrektor Wykonawczy Huty Bankowej Czesław Żabiński,Kierownik ds administracji i spraw pracowniczych Przedstawiciel Oddziału SITPH w Dąbrowie Górniczej koło przy Hucie Bankowej Łukasz Bil, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 10 Adama Ćwika wraz z młodzieżą , Przewodniczący komisji historycznej hufca Grzegorz Przybylak oraz delegacją SM Metalurg z Prezesem Andrzejem Madejem oraz delegacją TPDG.