1 sierpnia. Dąbrowa Górnicza. Pamiętamy!

Muzeum Miejskie “Sztygarka” ma zaszczyt zaprosić mieszkańców miasta na uroczystości związane z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17.00 Armia Krajowa rozpoczęła w Warszawie powstanie, którego celem było przejęcie miasta w obliczu nadciągającej Armii Radzieckiej. Przez 63 dni powstańcy stawiali bohaterski opór wojskom niemieckim, a w krwawych walkach, które wedle wspomnień niemieckich weteranów zaciętością ustępowały tylko starciom w Stalingradzie, zginęło ok. 16 000 żołnierzy AK i ok. 200 000 mieszkańców Warszawy. O ile polityczne oraz wojskowe motywy prowadzące do decyzji o wybuchu powstania wzbudzają kontrowersje, o tyle nie można zapominać o determinacji i odwadze żołnierzy powstania oraz ludności stolicy.
Uroczystości związane z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego odbędą się 1 sierpnia i przyjmą formę spaceru obywatelskiego, który odbędzie się pomiędzy cmentarzem na ul. 11 listopada a Górką Gołonoską. Spacer będzie się odbywał chodnikami oraz przejściami dla pieszych tak, aby w żaden sposób nie utrudniać ruchu kołowego na drogach miejskich. Mapa trasy znajduje się w linku:
Organizator: Muzeum Miejskie, ZHP
Przebieg uroczystości:

15.30 – spotkanie przy centralnym krzyżu znajdującym się na głównej alejce cmentarza na ul. 11 listopada

– powitanie uczestników

– złożenie kwiatów przy grobach Zdzisława Przegrody, Jarosława Przegrody i Romana Morgulca.

15.45 – wyjście spaceru w stronę cmentarza na Górce Gołonoskiej.

16.55 – spotkanie na parkingu głównym cmentarza na Górce Gołonoskiej

17.00 – godzina “W”. Minuta ciszy i sygnały syren miejskich oraz dzwonów kościelnych w mieście.

17.05 – krótki wstęp historyczny

17.15 – premiera teledysku utworu “Warszawo Ma” wykonanego przez zespół Poczytalni z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dąbrowie Górniczej. Wnętrze kościoła św. Antoniego z Padwy.

17.25 – złożenie kwiatów na grobie Zdzisława Dyji, żołnierza 27 Dywizji AK, jako symboliczny wyraz hołdu dla AK.

Spacerowi będzie towarzyszyć niespodzianka, którą przygotuje ZHP.