Pieśń wieczorna – obraz Franciszka Żmurki, po ponad stu latach wrócił do Polski

Franciszek Żmurko – pieśń wieczorna

Nadeszła pora zdradzić Wam tajemnicę!!! Po raz pierwszy w Polsce, po 100 latach nieobecności w kraju wrócił do nas słynny obraz Franciszka Żmurki ,,Pieśń wieczorna”!!! I…. możecie go zobaczyć w naszym Muzeum podczas Nocy Muzeów :-). To nie lada gratka!!!

Franciszek Żmurko
Lwów 1859 – Warszawa 1910

Naukę rysunku i malarstwa rozpoczął we Lwowie, a następnie kształcił się u Jana Matejki w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych oraz w Wiedniu, w Rzymie, a od 1876 do 1880 w Akademii monachijskiej pod kierunkiem Aleksandra Wagnera. Odznaczany medalami uczestnik wielu wystaw (m. in. złoty medal za obraz Kleopatra; 1879), cieszył się uznaniem krytyki i powodzeniem u publiczności.
Malował realistyczne kompozycje o tematyce religijnej, historycznej lub legendarnej oraz alegorie. Cieszył się też wzięciem jako portrecista, twórca uroczych kobiecych główek i popiersi. Malował także kompozycje o tematach antycznych, historycznych, orientalnych czy symbolicznych, w których warstwa anegdotyczna stwarzała okazję do przedstawiania aktów kobiecych (Śmierć Messaliny, Z rozkazu padyszacha, Przeszłość grzesznika). Jednakże główną bohaterką niemal wszystkich prac malarza była kobieta. Zawsze piękna, elegancko upozowana, kusząca, bez względu na to czy ucieleśniała niepokojącą femme-fatale, eteryczną rusałkę, antyczną boginkę, czy świętą.
Malarstwo Franciszka Żmurki stało się bardzo popularne dzięki licznym reprodukcjom w czasopismach w końcu XIX w. Artysta z powodzeniem wystawiał przez szereg lat głównie w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie, ale także w Krakowie, Lwowie, Wilnie oraz za granicą.