Gra miejska-Rewolucyjne Zagadki

DĄBROWA 1905 – REWOLUCYJNE ZAGADKI

TEATRALNA GRA MIEJSKA O REWOLUCJI 1905 ROKU W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

Czy wiecie, że w 1905 roku w Zagłębiu Dąbrowskim wybuchła rewolucja, której kulminacyjny kilkunastodniowy czas nazywa się okresem Republiki Zagłębiowskiej? Kojarzycie postać młodego aktywisty robotniczego Edwarda Miętki i późniejszego prezydenta miasta Adama Piwowara? Jeśli nie, to gorąco zachęcamy do poznania tego mało znanego rozdziału historii podczas teatralnej gry miejskiej „Dąbrowa 1905 – Rewolucyjne zagadki”. Gra odbędzie się 11 listopada w Dąbrowie Górniczej i oferuje aż 120 bezpłatnych miejsc w 6 turach gry.

REWOLUCJA 1905

Rewolucja 1905 w Zagłębiu Dąbrowskim to wydarzenie mało znane mieszkańcom regionu. Ze względu na to, że brali w nim udział robotnicy i działacze ruchu socjalistycznego, mylnie kojarzy się Rewolucję 1905 z późniejszym okresem komunizmu. Nic bardziej mylnego. Postulatami rewolucjonistów było przede wszystkim polepszenie warunków pracy i życia tysięcy robotników zatrudnionych w licznych zakładach przemysłowych Zagłębia Dąbrowskiego. Sytuacja robotników w tym regionie była bowiem szczególnie trudna. Równie ważnymi były postulaty niepodległościowe, stojące w opozycji z bezwzględnym carskim absolutyzmem. Choć działania rewolucjonistów zostały brutalnie stłumione, to był to ważny krok, który utorował drogę kolejnym bojownikom o niepodległość i prawa socjalne
i polityczne.  

DLA KOGO GRA?

Celem Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, które jest organizatorem teatralnej gry miejskiej jest przybliżenie w przystępny i ciekawy sposób historii Dąbrowy Górniczej. Wydarzenie skierowane jest do szerokiej grupy osób, zainteresowanych przeszłością miasta, którzy razem z aktorami gry przeniosą się w czasie do wydarzeń z 1905 roku i w nowym świetle ujrzą mijane codziennie miejsca. Spacer z teatralnymi opowieściami, zagadkami i zadaniami odbędzie się na terenie miasta i obejmie ok 5 kilometrów. Na trasie znajdą się: m.in. Pomnik Bohaterom Czerwonych Sztandarów, hala Fabryki Pełnej Życia, Kościół św. Aleksandra i dom Adama Piwowara przy ulicy Kołłątaja. Całość potrwa 3 godziny. Gra przeznaczona jest dla dorosłych, młodzieży i dzieci.

JAK WZIĄĆ UDZIAŁ W GRZE?

W teatralnej grze miejskiej może udział każdy, kto stworzy zespół od 2 do 5 osób, w którym minimum jedna osoba będzie pełnoletnia. W grze będzie można wziąć udział w jednej
z sześciu tur: o 14:00, 14:20, 14:40, 15:00, 15:20 i 15:40. W każdej turze w trasę wyruszy 20 osobowa grupa, połączona z zapisanych na tę godzinę drużyn.

Zapisać na grę można wchodząc na stronę https://app.evenea.pl/event/dabrowa/

Udział w grze jest bezpłatny.